O mně                                                                                                                        

Jméno:

Efailon Leneli

 

Narození:

17. 5. 2012 / Leneli - Źamberk

Plemeno:

Krátkosrstá kolie (skotský ovčák, Smooth Colie)

Barva:

Trikolor

  chovný
  prostý očních onemocnění
DNA MDR1 N/P (+/-) carrier
DNA CEA R/R non-affected
DM N/DM (G/A) carrier
PRA-rcd2 N/N non-affected
 
 
   
 

Historie plemene kolie:

Kolie, neboli skotský ovčák, patří mezi ovčácké psy evropského původu. Vznikla ve Skotsku v 19. století. Krátkosrstá kolie pochází z trojbarevného štěněte pojmenovaného Trefil, narozeného v roce 1873. Mezi jejími předky se nejspíše nachází belgický, francouzský nebo německý ovčák. Po většinu své existence byly obě kolie hodnoceny společně. Jsou to však povahově odlišná plemena. Není tak oblíbená jako dlouhosrstá kolie, ale četné chovatelské stanice se nachází např. ve Finsku, Německu a především ve Velké Británii.

Povaha plemene:

Krátkosrstá kolie je pracovní plemeno, které v dnešní době plní spíše funkci psa rodinného. Uplatní se však stále dobře jako ovčácký pes. Krátkosrstá kolie je veselý a inteligentní pes, mírné a přátelské povahy. Tento pes svou rodinu miluje, je jí zcela oddaný a ochraňuje ji. Velmi dobře vychází s dětmi i jinými psy či zvířaty. Obvykle není nervózní ani agresivní. Díky své inteligenci se snadno cvičí. Miluje pohyb a jakékoliv sportovní vyžití. Neocenitelnou výhodou plemene je, že neloví zvěř a nemá potřebu se toulat.      

Popis krátkosrsté kolie:

Tento pes dorůstá výšky 51 - 61 cm v kohoutky a váha se pohybuje okolo 18 - 30 kg. Průměrná délka života je 12 - 14 let. Dopředu se zužující hlava je zakončena černým čenichem. Oči jsou mandlového tvaru, šikmo uložené, tmavé barvy. U modře mramorovaných jedinců jsou barvy modré nebo modře skvrnité. Čelisti jsou silné, zuby s nůžkovým skusem. Uši jsou poměrně malé, z 2/3 vztyčené, špička ucha je překlopená. Pokud je pes ve střehu, jsou plně vztyčeny. Kolie dokážou zachytit hvizd či hlas ovčáka na vzdálenost přes 1,5 km. Krk je svalnatý a dobře klenutý. Tělo v poměru k výšce je delší, hřbet je rovný a pevný. Přední končetiny jsou rovné a štíhlé, zadní svalnaté a šlachovité. Tlapky jsou oválné, kompaktní s dobře klenutými prsty. Ocas je dlouhý a nesen nízko, špička je mírně stočena vzhůru. Srst je krátká, hustá.

Uznávány jsou 3 barvy krátkosrsté kolie:

všechny odstíny zlaté až po sytě mahagonovou

trikolor: převládá černá barva s tříslovými znaky na hlavě a obou končetinách

blue-merle: modře mramorovaná. Převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou.

U všech barev jsou přípustné bílé znaky.

Klasifikace FCI:

Krátkosrstá kolie patří do skupiny 1. - Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1 - Ovčáci s pracovní zkouškou.

Využití:

Služební plemena